Życie codzienne i projektowanie statków w Finlandii
Jestes gosciem numer:

wyszperane

piątek, 25 września 2009

Byliśmy w poniedziałek w Helsinkach (chociaz tak na prawdę to w Espoo, na kampusie politechniki na Otaniemi i u znajomych) i w czasie oczekiwania na spotkanie z wykładowcą zgarnąłem wewnętrzne pisemko TKK (czyli Helsinki Univeristy of Technology), o dziwo w wersji angielskojęzycznej. Pisemko jest do sciągnięcia tutaj. Kilka refleksji mi się nasuneło, proszę porównac moje poniższe streszczenie z polską rzeczywistością.

I tak, na czwartej stronie - w nowym roku akademickim (który zaczynął się na początku września) uczelnia przyjęła na studia drugiego stopnia (czyli magisterskie uzupełniające) 593 osoby, z czego 378 (64%) legitymuje się licencjatem/inżynierem z nie-fińskiej uczelni. Ogólna tendencja jest taka, że ludzie z fińskim bachelorem są absolwentami wyższych szkół zawodowych (AMK, university of applied science, kiedys zwane politechnic), a ci z nie-finskim dyplomem (głównie z Chin, Indii, Pakistanu i innych krajów, głównie azjatyckich, w sumie 52 narodowości) zapisuja się na jeden z 13 (!) kursów wykładanych po angielsku.

Jaki jest procent zagranicznych studentów na polskich uczelniach i ile kursów/kierunków jest dostępnych po angielsku ?

Strona 6 i wspaniały pomysł - konkurs dla dzieci z klas 1-6 pod tytulem "To działa!" - czyli wymyślanie i budowanie w czteroosobowych zespołach ruszających się zabawek. W tegorocznej edycji wzięło w sumie udział 21500 uczniów którzy stworzyli 5400 zabawek. No i na podsumowanie cytat:

"Technology education is part of the core curriculum for comprehensive schools in Finland. The aim of technology education is that young people understand what is meant by technology and learn to use and develop it."

 Ponieważ wiodącym temayem numeru są Młodzi Przedsiębiorcy-Młode Firmy, więc poza informacją o organizacjach wspierających młodych przedsiębiorców (np. www.aaltoes.com, www.bit.fi, www.tuli.fi) czy o konkursach na najlepszy pomysł na firmę (www.venturecup.fi) mamy kilka historii modych firm:

      - ZenRobotics, czyli zasotoswanie badań nad mózgiem i sztuczną inteligencją do sterowania robotami przemysłowymi

       - HILA, czyli internetowy system wymiany informacji o problemach, błędach i możliwych ulepszeniach systemu scieżek rowerowych w Helsinkach

      - QSA Ltd, czyli matematyczne modelowanie ryzyka inwestyczyjnego i ubezpieczeniowego

      - Powerkiss Ltd, czyli urządzenie do bezprzewodowego ładowania telefonów komórkowych

       - Enfucell, czyli organiczne ogniwa paliwowe do zasilania elektroniki

Poza tym w numerze krótkie streszczenia 12 doktoratów ostatnio obronionych na TKK, w tym antena 60 GHz do komunikacji np. między odtwarzaczem blu-ray a telewizorem, logika obliczeniowa, zdjęcia żywych komórek w 3D oraz mutowanie komórek aby wydajniej produkowały kwas mlekowy. Zastanawiające jest, że spośród 12 autorów, jedynie 5 ma fińsko-brzmiące nazwiska - więc z jednej strony super fińska edukacja itd, ale badania to robią głównie obcokrajowcy (lub naturalizowani Finowie). Niby fenomen znany np. z USA, ale wcale nie rokujący dobrze tzw. państwom rozwiniętym.

A teraz kilka liczb na temat mojej fińskiej uczelni:

    - założona w 1879, prawa uniwersyteckie od 1908

   - 4 wydziały (faculty), 25 katedr (department)

   - 250 profesorów, 15000 studentów

   - rocznie około 1000 magistrów i 160 doktorów opuszcza uczelnie

    - roczny budżet (w 2007 roku) - 223 mln EUR (łącznie z państwowej kasy z innych źródeł)

Mała uwaga  - moja działka (Marine Technology) jest reprezentowana jedynie na tej uczelni w całej Finlandii (ok. to nie do końca prawda, bo inż. w tej branży możesz też zostac po turuńskiej AMK, czyli wyższej szkole zawodowej) i  jedynie przez zakład (Unit) w ramach Katedry Mechaniki Stosowanej na Wydziale Budownictwa i Architektury (Department of Applied Mechanics, Faculty of Engineering and Architecture) - wypuszcza średnio rocznie 12 magistrów i jednego doktora. Niech to będzie mój głos w dyskusji czy zlikwidowac wydziały okrętowe na gdańskiej i szczecińskiej politechnice ? Oczywiście, jeśli są słabe organizacyjnie, można miec w kraju 3 świetne stocznia, wielu producentów wyposażenia okretowego i kilka dobrych biur projektowych nie mając nawet katedry budowy okrętów. Nawet Holendrzy na swojej wiodącej politechnice w Delft (www.tudelft.nl) nie mają oddzielnego wydziału okrętowego, jest Faculty Mechanical, Maritime and Materials Engineering (http://3me.home.tudelft.nl/en/). Więc nie ruszają mnie argumenty o tradycji i kluczowym znaczeniu bla bla bla - zalezy mi jedynie, aby kształcenie i badania w tej działce nie zanikły w Polsce, ale w jakiej formie organizacyjnej ? Najbardziej wydajnej.

A już na sam koniec - 1 stycznia 2010 roku powstanie Aalto University - nazwana na cześc najsławniejszego fińskiego architekta Alvara Aalto (absolwenta TKK ale też projektanta gmachu głownego tej uczelni). Nowa uczelnia zrodzi się z połączenia Helsinki University of Technology (=TKK), Helsinki School of Economics i University of Art and Design Helsinki. Ma to pozwolic na multidyscyplinarną edukację ukierunkowaną na innowacje (tak można streścic calą medialną otoczkę towarzyszącą połączeniu). Przez analogię - to trochę tak jakby połączy Politechnikę Warszawską ze Szkołą Główną Handlową i Akademię sztuk Pięknych. Pomysł mi sie podoba, zobaczymy jak to bedzie wyglądało w praktyce.

Notka o zegarkach przechodzi z fazy zbierania materiałów graficznych do fazy grafomańskiej :-)

 

środa, 10 grudnia 2008

Wyszperane na stronach głównego fińskiego dziennika - Helsingin Sanomat:

Co piąty fiński mężczyzna poniej 35. roku życia chociaż raz nadużywał alkoholu do tego stopnia, że można to zakwalifikować jako choroba alkoholowa. Co czwarta młoda Finka ma lub miała kliniczą depresję.

                                          Legenda: jasny błękit to kobiety, ciemny to mężczyźni.

                                                 1. kolumna - depresja

                                                 2. kolumna - stany lękowe

                                                 3. kolumna - nadużycie alkoholu (lub innych substancji)

                                                 4. kolumna - inne problemy psychiczne

Czy to dużo, nawet biorąc pod uwagę położenie i mentalność narodową? Wydaje się, że tak, ale nie widziałem nidgdy podobnych statystyk dla innych krajów. Szczególnie ciekawe byłby te dotyczące Polski i np. Wielkiej Brytanii czy USA.

poniedziałek, 08 grudnia 2008

Wpadłem dzisiaj - zupełnie przez przypadek, bo za pośrednictwem youtuba - na jedną z podstron Massachusetts Institute of Technology - Open MIT Courseware. To całkiem darmowy i bezrejestracyjny dostęp do materiałów wykładowych najlepszego amerykańskiego uniwersytetu technicznego. Oczywiście nigdy nie zastąpi to prawdziwego studiowania, jak zresztą zapewniają władze uczelni na filmiku poniżej:

 

 

To już kolejny, po np. Monthy Pythonie, krok w kierunku darmowego (i legalnego) dostępu do inaczej całkiem  drogich materiałów. A propos MIT - MIT Engineer's Drinking song - filmik to jedynie slideshow, tekst różnych zwrotek (niektórych z filmiku nie ma, jest za to jest wiele dodatkowych) można znaleźć tutaj.

 

 

Komu się nie chce wsłuchiwać i klikać refren i jedna z najciekawszych zwrotki poniżej

We are, we are, we are, we are, we are the Engineers
We can, we can, we can, we can, demolish forty beers
Drink rum, drink rum, drink rum all day, and come along with us
'Cause we don't give a damn for any old man who don't give a damn for us

A maiden and an Engineer were sitting in the park
The Engineer was working on some research after dark
His scientific method was a marvel to observe
While his right hand held the figures, his left hand traced the curves